24.07.2019
Jana Kodymová

Mezi strážníky máme mistra republiky

Liberecký strážník Martin Roušal se stal mistrem České republiky v moderní podobě dřevorubeckých soutěží. A to už podruhé.

V řadách Městské policie Liberec je od roku 2012.  Jeho koníčkem je dřevorubectví. Od osmnácti let se tomuto sportu věnuje. Nadchla ho závodní show ostrých seker a pil, kterou viděl v televizi.  Doma má 5 závodních seker. Nejlépe mu to jde ruční pilou. „Při závodech jde  také o štěstí, protože záleží na kvalitě špalku, který si vylosujeme. Špalky dole od kmene jsou bez vnitřních suků, ale zato velmi husté, protože na sobě nesou tíhu celého stromu. Špalky z korunu stromu jsou měkké, ale hrozí zde vnitřní suky a ty jsou pro sekeru cílové. Zatnete do suku a ostří se odlomí a je konec. Ideální je proto špalek z prostředka kmene,“ popisuje Martin Roušal.

Martin trénuje celý rok a jednou by se rád věnoval výrobě seker pro vlastní potřebu. Vystudoval lesnickou školu v Hejnicích. Žije ve Frýdlantě v Čechách. V Liberci slouží sedm let a o městě říká, že je pěkné, ale lidi jsou čím dál víc agresivnější a nenávistní mezi sebou.

V roce 2019 dosáhl v  disciplíně sportovního dřevorubectví nejvyšší mety, a to když na červnovém Mistrovství České republiky, ve Frenštátě pod Radhoštěm porazil loňského vítěze, a získal tak titul mistra České republiky. Navázal tak na druhá místa z ročníků 2018, 2017 a 2016. Na pomyslný český trůn ale neusedl poprvé, titul mistra ČR si odvážel i v roce 2015.

Svým letošním vítězstvím se nejlepší český sportovní dřevorubec Martin Roušal nominoval na listopadové pražské Mistrovství světa STIHL TIMBERSPORTS. Město Liberec mu gratuluje a přeje hodně úspěchu do dalších závodů.

 

Cookies

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.