17.03.2020
Jan Král

Noste roušky

Žádáme a doporučujeme: noste roušky, ústenky nebo alespoň provizorní ochranné prostředky (šátky, atd) mimo vaše domovy. Všude tam, kde se pohybuje více osob, tedy zejména v obchodech či dopravních prostředích.

Na zajištění certifikovaných ochranných pomůcek společně s Libereckým krajem intenzivně pracujeme. Pochopte, prosím, že jsou v tuto chvíli prioritně určena pro zdravotnická zařízení, ústavy sociálních služeb a další nejvíce ohrožené skupiny obyvatel.

Na Technické univerzitě v Liberci ale také v Divadle F. X. Šaldy se včera naplno rozeběhla výroba roušek. Univerzita, která je vyhlášená mnoha vynálezy spjatými s nanotechnologiemi je schopná vyprodukovat 4,5 metrů speciálního nanomateriálu za jednu minutu. To by mělo stačit na výrobu cca 6000 roušek denně.

Část se ušije přímo v prostorách univerzity, většina materiálu půjde k domluveným šicím firmám. Například do libereckého divadla, kde se do šití pustily šikovné ruce švadlenek ve velkém. Zatím šijí roušky bavlněné, ale brzy rozjedou ve zdejší krejčovně výrobu lepšího modelu z nanomateriálu. K pomoci se přidaly i vlásenkářky, do práce si dokonce přinesly vlastní stroje. Denně tady zvládnou ušít až 500 kusů!

Textilní rouška s přídavkem nanovláken bude mít podobné parametry jako respirátory. Roušky - ústenky budou následně rozdělovány přes Liberecký kraj těm nejpotřebnějším. Prvních stovku kusů primátor Jaroslav Zámečník předá dnes do Centra zdravotních a sociálních služeb Liberec, další stovky dostanou ve školkách, strážníci, řidiči MHD atd.


 

 

 

 

Cookies

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.