03.07.2019

Pozastavení sečí trvalých travních porostů

Na základě přetrvávajícího sucha, omezilo do odvolání statutární město Liberec seče trvalých travních porostů na pozemcích, které jsou ve vlastnictví města.

V současné době se město, tak jako i ostatní obce, potýká s nedostatkem dešťových srážek.

Trpí tím nejenom dřeviny, květiny, ale také trávníky. Již v loňském roce k omezení sečí město přistoupilo, ale stalo se tak až v měsíci srpnu. Nyní je začátek července a trávníky schnou a žloutnou, jako by byl konec léta. Sice tropické teploty kolem třiceti stupňů nyní ustoupily přívětivějším hodnotám, ale dle předpovědi počasí to nevypadá na to, že by mělo v následujících dnech začít pršet.

V současné chvíli, kdy smluvní partner zahájil druhé kolo sečí na sídlištích, tedy na plochách zařazených do tzv. II. intenzitní třídy, byly posekány pouze plochy na Gagarinově ul. a nyní nám TSML a.s. dosekávají travnaté plochy na sídlišti v k. ú. Františkov. Tato místa byla na jaře posekána jako první, proto zde byla tráva opravdu přerostlá.

Ačkoli nám smluvní partner zvedl výšku sečí ze tří na 5 cm, půdní profil je tak vysušený, že se akorát zvyšuje prašnost a ještě více by se odhalil povrch půdy s kořínky travin, které mohou rychleji odumírat.

Navíc nízko sečený trávník ztrácí schopnost zadržovat vodu a řídký porost nezadrží sluneční paprsky, které půdu dále vysušují. Pokud necháme trávu přirozeně růst, je větší šance zasáknutí vody do půdy a zmenší se i její odpar.

Proto se sekačky nebudou dále přesouvat do k.ú. Rochlice, seče spustíme až na základě příznivějšího vývoje klimatických podmínek. Kosení travních porostů bude nadále probíhat pouze na plochách zařazených do III. a IV. intenzitní třídy, což jsou plochy tzv. silniční zeleně nebo plochy v extravilánu města, kde se seká teprve první kolo.

 

Cookies

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.