20.06.2019
Jana Kodymová

Vítejte doma, pane primátore, řekl náměstek Ivan Langr

Jako roční chlapec odešel se svými rodiči a tříletým bratrem z rodného Liberce do americké zóny k Plzni. Obavy před příchodem ruské armády je v únoru 1945 vedli k tomuto rozhodnutí.

A tak se Bernd Moser, narozený 19. 7. 1944 ve Zborovské ulici v Lidových sadech ocitnul v německém Kitzingenu. Tam je dovezl transportní vůz, kde se mezi dřevem a bramborami s bratrem ukrývali a maminka jim po celou cestu dlouhou 420 km dávala čokoládu, aby byli zticha a nerušili.

Bernd Moser se svoji ženou a dcerou s přítelem přijeli do Liberce, aby se v badatelně Státního okresního archívu v Liberci dozvěděl víc informací o svých rodičích a příbuzných. Dosud ví, že jeho sestřenice a vzdálení příbuzní žijí v Desné, Příšovicích a Kořenově. Poprvé Liberec navštívil se svoji matkou a strýcem v roce 1974, podruhé 2009 a letos ho přijal náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr v reprezentační místnosti historické radnice.

„Jako původem historik se snažím v česko – německých vztazích vždy držet dvou principů: zaprvé nikdy nehodnotit historické události současnýma očima, natož pokřivenýma očima politiky, to je naprosto špatná cesta. Za druhé využít každé i drobné příležitosti k tomu tyto vztahy zlepšovat, stavět na budoucnosti. A přijetí rodáka z Liberce, který v Německu dosáhl významného společenského postavení, k milému, neformálnímu a ničím nezatíženému rozhovoru přesně těmto mým osobním požadavkům odpovídá, " uvedl primátorův náměstek Ivan Langr.

Bernd Moser odmaturoval v roce 1964 a už tehdy se začal zajímat o politiku a dění kolem poválečných procesů s nacisty. Byl profesorem na gymnáziu, kde vyučoval francouzštinu a tělocvik.  Jeho kroky vedly z aktivní politiky až do křesla primátora města Kitzingen za německou sociální demokracii. Funkci hlavy města vykonával od roku 1997 do roku 2008. S náměstkem Ivanem Langrem pak diskutovali o finančních zdrojích Liberce, zahraničních výrobních firmách, způsobu rozpočtového určení daní a o partnerských městech.

 

 

Cookies

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.