06.06.2018
Jana Kodymová

Knižní svátek dětí se koná už 16 let

Už šestnáct let patří začátek června veletrhu, který si získává rok od roku větší popularitu. Potkat oblíbeného autora, setkat se s ním a popovídat si s ním o jeho knížce, tak to se vám může splnit na letošním třídenním festivalu čtenářství.

 

A samozřejmě nejen to. Tři dny nabitého programu lákají do Kulturního centra v Lidových sadech, Krajské vědecké knihovny a do Oblastní galerie - Lázně od středy 6. června do pátku 8. června.

Veletrh dětské knihy se v našem městě poprvé uskutečnil v roce 2003. Přijíždělo sem velké množství nakladatelů a vydavatelů.  Stejně tak zájem návštěvníků rostl. Některé ročníky zaznamenaly až deset tisíc knižních fanoušků.

Čtení chápu jako prazáklad všech lidských dovedností, bez níž se nikdo neposune nikam dál. Všechno v životě se totiž odvíjí od schopnosti přečíst si a adekvátně vyložit i ten sebekratší a sebeprostší text, ať už jde o název jakékoli potraviny, jméno zastávky v jízdním řádu, televizní program nebo návod k použití či spotřebě čehokoli. Čtení je tedy v tomto směru nezastupitelné a jeho učení a zejména rozvíjení na vyšší stupeň kritického čtení by mělo být prioritou každé společnosti i rodiny. Tedy vědomě vychovávat jedince, kteří si bez přemýšlení nad knihou – ať už ji konzumují v jakékoli podobě – neumějí život představit,“ uvádí náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr.

Letos se z Veletrhu stává Festival dětského čtenářství. Důvod změny vysvětluje Dagmar Helšusová, hlavní organizátorka akce. „Na Festival dětského čtenářství jsme to změnili proto, že už jsme nechtěli přemlouvat nakladatele, aby se přijeli prezentovat. V okamžiku, kdy jsme to takhle změnili, se najednou ukázalo, že jich 15 má zájem.“

Festival je cíleně zaměřen na aktivní setkávání dětí s autory a ilustrátory, doplněné o tvůrčí dílny ke vztahu ke knize.  „Děti se potkají s 25 autory a ilustrátory na téměř 50 besedách. Devětkrát bude listování, což je divadlo s knihou v ruce, které mají děti velmi rády," popisuje Dagmar Helšusová.

Na festivalu je možné dětské knihy také zakoupit.  Letos organizační tým vydává i vlastní knihu. Jmenuje se Vlnění a děti si ji samy budou dotvářet v rámci výtvarných dílen. Město Liberec tento oblíbený knižní svátek podpořilo částkou ve výši 350 000 Kč.

Každá přečtená stránka knížky je daleko lepší než hodina strávená u televize nebo u počítače. Knížka vám neservíruje hotovou věc, ale otevírá cestu vaší představivosti. A ta je jedinečná. Když se díváte na film, vidíte stejné obrázky jako všichni ostatní, ale když čtete, tak si můžete být jistí, že tak jako vy ten příběh nikdo jiný nevidí. Je škoda, že spoustě lidí přijde čtení jako námaha nebo dokonce ztráta času, a o to víc si cením skvělé práce pořadatelů tohoto festivalu, kteří dlouhodobě podporují a úspěšně rozvíjí čtenářství u dětí, a to už od těch nejmenších. Všem vám přeji, ať si tento knižní svátek užijete a naberete novou čtenářskou inspiraci,“ řekl na zahájení festivalu primátor města Liberce Tibor Batthyány.

 

 

Cookies

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.